Címlapsztori: Cristiano Ronaldo a hatodik Eb-jére készül, Erling Haaland pedig még az elsőre vár…

Portugália százszázalékos mérleggel, Magyarország veretlenül, Albánia a legnagyobb meglepetést szerezve jutott ki a 2024-es Európa-bajnokságra. A címvédő olaszok éppen csak odaértek, a horvátok meginogtak, az Erling Haalanddal felálló norvégok pedig ismét lemaradtak. Körkép az Eb-selejtező után.

Cristiano Ronaldo 39 éves lesz a jövő évi Eb idején, és kulcsember lehet az aranyéremre pályázó portugáloknál (FOTÓ: GETTY IMAGES)

KEDD ESTE VÉGET ÉRT a 2024-es Európa-bajnokság csoportkörös selejtezője, a magyar válogatott veretlenül, csoportelsőként jutott ki a jövő nyári németországi tornára. A kvalifikációt csak a portugálok tudták tökéletes mérleggel zárni, rajtuk és a magyarokon kívül további négy együttes – Franciaország, Belgium, Anglia és Románia – nem talált legyőzőre. A pótselejtező még hátravan, de az biztos, hogy az előző torna résztvevői közül Svédország és Észak-Macedónia nem lesz ott a jövő nyári seregszemlén. A selejtezősorozatban ezúttal is láthattunk kiemelkedő teljesítményeket, pozitív és negatív meglepetéseket és persze fájdalmas kudarcokat is. Ezeket fogaljuk most össze.

EMINENSEK

Sokáig úgy tűnt, több válogatott is százszázalékos mérleggel fejezheti be a selejtezősorozat, ez végül csak Portugáliának sikerült, ráadásul a nemzeti csapat élére januárban kinevezett Roberto Martínez az első szövetségi kapitány, aki két kvalifikációs ciklust is tökéletes mérleggel zárt – a 2020-as (pontosabban a Covid miatt 2021-re halasztott) kontinenstornára Belgiumot juttatta ki makulátlan teljesítménnyel. A legjobb gólkülönbséggel is a portugálok büszkélkedhetnek: övék a legtöbb szerzett (36) és a legkevesebb kapott (2) gól, és ezt a vezető pozíciót akkor is megőrzik, ha kivesszük a csoportban utolsó helyezett Liechten­stein elleni két meccs eredményét (4–0, 2–0). A csapat húzóembere, minő meglepetés, az elnyűhetetlen Cristiano Ronaldo volt, aki 38 évesen a kilenc pályára lépése során tízszer volt eredményes, és készülhet pályafutása hatodik (!) Európa-bajnokságára.

A franciáké a második legjobb selejtezős mérleg, Didier Deschamps szövetségi kapitány együttese csak azért nem zárt tökéletes mutatóval – a válogatott története során harmadszor a kontinenstorna kvalifikációjában –, mert az utolsó fordulóban csak döntetlent ért el Görögország vendégeként (2–2). A selejtezősorozat legnagyobb győzelmét is Franciaország érte el, a Gibraltár elleni 14–0 ráadásul nemcsak a válogatott, hanem az Eb-selejtező történetének is legfölényesebb sikere.

Így juthatnak ki a pótselejtezős válogatottak
Három hely még kiadó az Európa-bajnokság 24 csapatos mezőnyében. A Nemzetek Ligája élvonalát jelentő 16 válogatott közül mindössze Lengyelország és Wales nem jutott ki egyenes úton a tornára, így ez a két együttes pótselejtezőn javíthat. Az A-ligás ágat viszont fel kellett tölteni: az egyik csapat a D-ligát megnyerő Észtország lesz, míg a másik a másodosztályt jelentő B-ligából érkezik, amelyből így négy helyett öt gárda vívhat pótselejtezőt. A második vonal négy csoportgyőztese közül Izrael és Bosznia-Hercegovina nem kvalifikált, ezért rajtuk kívül további három csoportmásodik – Finnország, Ukrajna és Izland – próbálkozhat a pótselejtezőn. A csütörtöki nyoni sorsoláson derül ki, hogy utóbbi három együttes közül melyik kerül át az A-ligás ágra. Az NL harmadosztályából a török és a szlovák csapat vívta ki egyenes úton a részvételt, előbbi csoportgyőztes volt, így legjobb csoportmásodikként Luxemburg csatlakozhatott a másik három első helyezetthez – Grúziához, Görögországhoz és Kazahsztánhoz –, amelyek Törökországgal ellentétben nem jártak sikerrel a selejtezőben. A görögökön kívül még egyik nemzet sem járt Eb-n, a legnagyobb eséllyel a Hvicsa Kvarachelia fémjelezte grúzok juthatnak ki. A pótselejtező három ágának elődöntőjét március 21-én rendezik, míg a három döntőt március 26-án játsszák. A pótselejtező győztesei a negyedik kalapba kerülnek az Eb-csoportok sorsolásakor. (M. B.)

Érdemes lesz a sorsoláskor és persze az Európa-bajnokságon is odafigyelni a spanyol válogatottra, amelynél az elmúlt időszak botrányainak árnyékában egyre ütőképesebb alakulat formálódik Luis de la Fuente irányításával. A szövetségi kapitány a világbajnokság után vette át Luis Enrique helyét, azonnal fiatalításba kezdett, és bár a második mérkőzésén, Skócia ellen beleszaladt egy fájó vereségbe (0–2), onnan nemcsak az Eb-selejtezőt teljesítette jelentős erőt mutatva, hanem megnyerte a válogatottal a Nemzetek Ligáját is.

A legszűkebb európai elitből természetesen kihagyhatatlanok az angolok és a belgák – ők zárják egyébként az első kalapot a selejtezőből kvalifikáló válogatottak közül. A háromoroszlánosok elsősorban a sokadik reneszánszát élő Harry Kane remeklésének köszönhetik, hogy talpra álltak a számukra tragikusan végződő Nemzetek Ligája-szereplést követően (kiesés az A-ligából a magyar válogatottat is felvonultató csoportból), a Bayern München csatára ugyanis csak az utolsó, Észak-Macedónia elleni mérkőzésen (1–1) nem szerzett gólt vagy adott gólpasszt. A belgák valamivel harmatosabbak, mint az előző ciklusban, ám egyrészt így is ők adták a selejtező gólkirályát Romelu Lukaku személyében, másrészt jól haladnak a megújulás útján az Eden Hazard utáni érában.

MEGLEPETÉSEK

Természetesen ezúttal is akadtak olyan válogatottak, amelyek felül-, illetve alulmúlták a várakozást. Az előbbi kategóriába mindenekelőtt a magyar csapatot illendő sorolni, amely bár sorozatban a harmadik Európa-bajnokságára készülhet, azaz nem feltétlen meglepetés a kijutása, ám az, hogy a többek között a Szerbiát is felvonultató csoportját veretlenül megnyerve mehet a kontinenstornára, a legmerészebb álmok megvalósulása. Marco Rossi szövetségi kapitány együttese a teljes mezőnyt figyelembe véve a nyolcadik legjobb eredménysorral érdemelte ki a németországi részvételt (a hatcsapatos csoportok utolsó helyezettjei ellen szerzett pontokat nem számítva), amit aligha érdemes relativizálni az utolsó két idegenbeli mérkőzés kevésbé meggyőző játéka miatt.

A selejtezősorozat kétségtelenül legnagyobb pozitív meglepetését Albánia szerezte, amely a Csehországot és Lengyelországot is felvonultató csoportból jutott ki győztesként. Mint oly sok nemzeti csapathoz, az albánokhoz is új szakvezető érkezett az év elején, és a jelek szerint az egykori kiváló brazil válogatott védő, Sylvinho edzőként is megállja a helyét, a balkáni válogatott ugyanis a harmadik legkevesebb gólt (4) kapva kvalifikált az Eb-re.

NS-SZAKÉRTŐ: BÖLÖNI László, a francia élvonalbeli Metz vezetőedzője
ISMERŐSEIM ÉS BARÁTAIM közül sokan megkönnyezték a Montenegró elleni magyar győzelmet. Megértem, hogy Szoboszlai Dominik góljai, megmozdulásai érzelmi cunamit indítottak el a magyar labdarúgásért szorítókban, ám az örömkönnyeket nem árt az Európa-bajnokság végére tartogatni. Elismerésre méltón szerepelt a magyar válogatott a selejtezőben még akkor is, ha nem félelmetes csoportban küzdött a továbbjutásért, bár látható, mint azt Albánia második kalapba kerülése is bizonyítja, számos meglepetés történhet a mai futballban. A magyar csapat felnőtté válva, végig koncentráltan futballozott, érthető az ünneplés, le a kalappal! Mindenesetre az erőviszonyokat tökéletesen mutatja, mely csapatok találhatók az első kalapban, a másodikban Albánián kívül is akad meglepetés, hiszen Románia mélyről indulva állt talpra, igaz, külső – világpolitikai tényezők is – könnyíthettek a románok helyzetén. Hogy éles meccsek, kemény ütközetek várhatók a jövő évi Európa-bajnokságon, azt a harmadik, illetve a negyedik kalapban szereplő válogatottak garantálhatják.

A várakozáson alul teljesítő válogatottak listáján természetesen a címvédő Olaszországé a dicstelen első hely, a squadra azzurra ugyanis csak az utolsó fordulóban, az Ukrajna elleni ki-ki meccsen tudta nagy nehezen kivívni a közvetlen kijutás jogát. Egy ekkora futballkultúrájú országban az sem lehet mentség, hogy a korábbi sikerkapitány, Roberto Mancini menet közben igazolt Szaúd-Arábiába pénzt keresni, és hogy válogatott szintű játékosok keveredtek bele az Olaszországban szinte menetrendszerű, ezúttal a sportfogadásokat érintő botrányba.

A holland válogatott is lehetett volna jobb, mert bár Ronald Koeman csapata csak a franciáktól kapott ki (0–4, 1–2), éppen ez a két meccs – no meg a hazai pályán csúfosan elbukott Nemzetek Ligája négyes döntő – mutatta meg, hogy a németalföldiek jelenleg nem tartoznak a közvetlen európai elithez.
Kérdés, hova soroljuk a horvátokat, akik sokáig szépen meneteltek a csoportjukban, mígnem beleszaladtak két váratlan vereségbe (Törökország 0–1 – az első hazai pályán elszenvedett Eb-selejtezős fiaskó, Wales 1–2), és máris kapaszkodniuk kellett, végül pedig a teljes mezőnyt tekintve utolsóként kvalifikáltak egyenes ágon. Maradjunk annyiban, továbbra is van egy nemzeti hősük, Luka Modric, aki a kilencedik (!) nagy tornájára készülhet…

Nagy Zsolt és egész Magyarország boldog: a válogatott sorozatban harmadszor Eb-szereplő! (FOTÓ: TÖRÖK ATTILA)
Romelu Lukakué a gólkirályi cím
Izgalmas végjáték után Romelu Lukaku lett az Európa-bajnoki selejtezősorozat legeredményesebb játékosa. A belga válogatott csatára az Azerbajdzsán elleni hazai mérkőzésen 37 perc leforgása alatt négyszer is betalált, s 14 góllal végzett a lista élén – a Roma 30 éves ásza ezzel rekordot állított fel, felülmúlva az északír David Healy és a lengyel Robert Lewandowski korábbi csúcsát, soha senki sem talált be ennyiszer a kontinenstorna selejtezősorozatában. Az utolsó játéknapon szerzett négy góljával megelőzte az addigi éllovas Cristiano Ronaldót, aki az Izland elleni utolsó csoportmeccsen nem volt eredményes, az ötszörös aranylabdás portugál klasszis tíz góllal zárt. A képzeletbeli dobogó alsó fokára Kylian Mbappé állhatna fel, a franciák támadója triplázott Gibraltár ellen, kilenc találattal végzett. Ami az előkészítést illeti, a portugál Bruno Fernandes adta az Eb-selejtezőben a legtöbb gólpasszt, nyolcat. Kylian Mbappé ezen a fronton is jól teljesített, hat gólból vette ki a részét előkészítőként. Öt gólpasszal a vonatkozó ranglistán a harmadik helyre lehetett odaférni, úgyhogy Szoboszlai Dominik illusztris társaságba került – a magyar válogatott csapatkapitánya mellett a holland Denzel Dumfries és a finn Teemu Pukki jegyez ennyi asszisztot. (B. L.)

BUKOTTAK

A pótselejtező ugyan még hátravan, azaz a kudarcot valló válogatottak köre bővül még, de az már most kijelenthető, hogy a selejtezősorozat nagy vesztese a skandináv kontingens, azaz Svédország és Norvégia.

Előbbiben már nincs világklasszis játékos Zlatan Ibrahimovic visszavonulása óta – jóllehet a veterán csatár a csapat első mérkőzésén, Belgium ellen még kapott tizenhét percet –, és az is igaz, hogy a Belgium elleni meccs előtt, Brüsszelben két svéd szurkolót is lelőtt egy ámokfutó, amiért egyrészt az első félidőben berekesztett mérkőzés eredményét (1–1) állapította meg az UEFA, másrészt egy ilyen trauma a legnagyobb profikra is bénítólag hathat. Ennek ellenére semmi sem menti fel a sárga-kékeket az alól, hogy oda-vissza kikaptak Ausztriától és vendégként a világranglistán 120. Azerbajdzsántól…

És akkor mit mondjanak a norvégok, akik nemrégiben még azon méltatlankodtak, hogy miért nem Erling Haaland kapta az Aranylabdát?! A Manchester City klasszisa hiába termeli a gólokat a nemzeti csapat mezében is (nyolc selejtezős meccsen hatot), nem tud olyan vezéregyéniséggé előlépni, mint Szobosz­lai Dominik a magyar válogatottban, Norvégia pedig továbbra is csak távoli szemlélője lehet az újabb nagy tornának.

A norvég Erling Haaland még sohasem szerepelt felnőtt válogatottként Eb-n vagy vb-n (FOTÓ: GETTY IMAGES)
 AZ A-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Spanyolország 8 7 1 25–5 +20  21
2. Skócia 8 5 2 1 17–8 +9  17
3. Norvégia 8 3 2 3 14–12 +2  11
4. Grúzia 8 2 2 4 12–18 –6  8
5. Ciprus 8 8 3–28 –25  0

AZ A-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

 A B-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Franciaország 8 7 1 29–3 +26  22
2. Hollandia 8 6 2 17–7 +10  18
3. Görögország 8 4 1 3 14–8 +6  13
4. Írország 8 2 6 9–10 –1  6
5. Gibraltár 8 8 0–41 –41  0

A B-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

A C-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 
1. Anglia 8 6 2 22–4 +18  20
2. Olaszország 8 4 2 2 16–9 +7  14
3. Ukrajna 8 4 2 2 11–8 +3  14
4. Észak-Macedónia 8 2 2 4 10–20 –10  8
5. Málta 8 8 2–20 –18  0

A C-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

A D-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Törökország 8 5 2 1 14–7 +7  17  
2. Horvátország 8 5 1 2 13–4 +9  16  
3. Wales 8 3 3 2 10–10 0 12  
4. Örményország 8 2 2 4 9–11 –2  8  
5. Lettország 8 1 7 5–19 –14  3  

A D-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

AZ E-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Albánia 8 4 3 1 12–4 +8  15
2. Csehország 8 4 3 1 12–6 +6  15
3. Lengyelország 8 3 2 3 10–10 0 11
4. Moldova 8 2 4 2 7–10 –3  10
5. Feröer 8 2 6 2–13 –11  2

AZ E-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

AZ F-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 
1. Belgium 8 6 2 22–4 +18  20
2. Ausztria 8 6 1 1 17–7 +10  19
3. Svédország 8 3 1 4 14–12 +2  10
4. Azerbajdzsán 8 2 1 5 7–17 –10  7
5. Észtország 8 1 7 2–22 –20  1

AZ F-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

A G-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 
1. MAGYARORSZÁG 8 5 3 16–7 +9  18
2. Szerbia 8 4 2 2 15–9 +6  14
3. Montenegró 8 3 2 3 9–11 –2  11
4. Litvánia 8 1 3 4 8–14 –6  6
5. Bulgária 8 4 4 7–14 –7  4

A G-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

A H-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE 
1. Dánia 10 7 1 2 19–10 +9  22
2. Szlovénia 10 7 1 2 20–9 +11  22
3. Kazahsztán 10 6 4 16–12 +4  18
4. Finnország 10 6 4 18–10 +8  18
5. Észak-Írország 10 3 7 9–13 –4  9
6. San Marino 10 10 3–31 –28  0

A H-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

AZ I-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Románia 10 6 4 16–5 +11  22
2. Svájc 10 4 5 1 22–11 +11  17
3. Izrael 10 4 3 3 11–11 0 15
4. Fehéroroszország 10 3 3 4 9–14 –5  12
5. Koszovó 10 2 5 3 10–10 0 11
6. Andorra 10 2 8 3–20 –17  2

AZ I-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

 A J-CSOPORT VÉGEREDMÉNYE
1. Portugália 10 10 36–2 +34  30
2. Szlovákia 10 7 1 2 17–8 +9  22
3. Luxemburg 10 5 2 3 13–19 –6  17
4. Izland 10 3 1 6 17–16 +1  10
5. Bosznia-Hercegovina 10 3 7 9–20 –11  9
6. Liechtenstein 10 10 1–28 –27  0

A J-CSOPORT TELJES PROGRAMJA ÉS EREDMÉNYEI ITT!

Írta a Nemzeti Sport Online